Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 6422815
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-02

    Imieniny: Longiny, Toli

Górskim szlakiem

Czwarta wiosenna wyprawa Szkolnego Koła Rowerowego poprowadziła nas do okolicznych wzniesień, które dawni mieszkańcy nazwali górami.

Pierwszym szczytem na szlaku były położone przy obwodnicy Żydowskie Góry (111 m. n. p. m.). Nazwa prawdopodobnie nawiązuje do położonego na tym wzgórzu kirkutu, czyli żydowskiego cmentarza. Liczna grupa ludności o tej narodowości mieszkała niegdyś w Pniewach. Cmentarz został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Następnie pojechaliśmy na Górę Chełmińską (131 m. n. p. m.) pod wsią Chełmno. To najwyższe wzniesienie powiatu szamotulskiego Na szczycie mogliśmy oglądać bardzo ciekawą ośmioboczną kapliczkę wybudowaną w roku 1785 przez rodzinę Sczanieckich. Niestety dziś kaplica jest zdewastowana. Z zachodniego zbocza Góry Chełmińskiej podziwialiśmy  ładny widok na Pniewy.  

Ostatnie wzniesienie  na naszej  trasie to położone tuż przy Pniewach Księże Góry (124 m. n.p. m.). Kilka lat temu powstały tutaj trasy rowerowe do jazdy terenowej. Wybudowało je Nadleśnictwo Pniewy i Stowarzyszenie Rowerzystów „Odjechani – Team PL”. Odbywają się na nich zawody w kolarstwie górskim.

Nasza sobotnia wycieczka pokazała, że wcale nie trzeba wyjeżdżać do Karpacza czy Zakopanego, by znaleźć się choć przez chwilę wśród gór.

D.N.