Szlakiem pielgrzyma

Ostatni wyjazd Szkolnego Koła Rowerowego nieoczekiwanie przybrał charakter pielgrzymki.

Sobotnia trasa powiodła nas drogami i szosami sąsiadującej z Pniewami gminy Kwilcz. Jechaliśmy przez Zamorze, okolice Chudobczyc, potem przez Lubosz i Józefowo dotarliśmy do Niemierzewa. Dalsza droga prowadziła przez Augustowo, Chorzewo i Karolewice.

W czasie ponad dwudziestokilometrowego przejazdu naszą uwagę zwróciły przydrożne krzyże i kapliczki. Przy polskich drogach są ich tysiące, w codziennym pośpiechu  rzadko okazujemy im nasze zainteresowanie. Maj to w religijności Polaków miesiąc poświęcony Matce Boskiej. Wspólne wieczorne nabożeństwa maryjne odbywają się na wsiach właśnie przy takich kapliczkach.  Nas zachwyciły pięknie udekorowane  miejsca kultu w Józefowie, Niemierzewie, Augustowie i Chorzewie. Każde z nich jest nie tylko dowodem na religijność okolicznych mieszkańców, ale opowiada też swoją historię związaną z ich powstaniem. Na przykład na kapliczce w Niemierzewie jest umieszczona data 1947, co może wskazywać, że została wybudowana z wdzięczności za szczęśliwie ocalenie z wojennej zawieruchy. Wyprawę zakończyliśmy, jak przystało na pielgrzymkę, przy kaplicy Świętej Urszuli Ledóchowskiej – Patronki Pniew.

Była to ostatnia tej wiosny wyprawa Szkolnego Koła Rowerowego. Zachęcamy do samodzielnych wakacyjnych wycieczek na dwóch kółkach. We wrześniu rozpoczniemy nowy sezon, na który serdecznie zapraszamy.

Opiekunowie Szkolnego Koła Rowerowego

Wacław Kwaśny i Dariusz Norek