Projekt ,, Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’

dla klas 1-3 w roku szkolnym 2022/2023

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie przystąpiła do realizacji programu profilaktycznego ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’ realizowanego we współpracy z Policją.

Inicjatorem działań jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Najważniejszym zadaniem stawianym przed realizatorami programu jest wyposażenie dzieci w umiejętności i nawyki rozpoznawania zagrożeń występujących w środowisku, które wynikają ze współżycia społecznego, a także ich przewidywania.

Czas trwania : cały rok szkolny 20222/2023

Uczestnicy projektu: klasy 1-3

Koordynator: Barbara Wieczorek

Tematyka projektu:

,,Bezpieczna droga’’

,,Sam w domu’’

,,Potrafię udzielić pierwszej pomocy’’ - TUTAJ

,,Zagrożenia w sieci’’

,,Bezpiecznie spędzam wolny czas’’

Zaplanowano:

- spotkania z policjantami dla klas 1 - TUTAJ i TUTAJ

- udział w konkursach plastycznych pt.,,Odblaskowo-bezwypadkowo’’ - TUTAJ, ,,Bezpieczna zabawa to dla pierwszaka ważna sprawa’’

- konkursy o bezpieczeństwie na poziomach klas

Koordynator projektu:

Barbara Wieczorek

Podsumowanie projektu profilaktycznego ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’

W bieżącym roku szkolnym 20222/2023 nasza szkoła ponownie przystąpiła do realizacji programu profilaktycznego ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’ realizowanego we współpracy z Policją. Inicjatorem działań był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Celem projektu było wyposażenie najmłodszych uczniów naszej szkoły w umiejętności i nawyki rozpoznawania oraz zapobiegania zagrożeniom oraz kształtowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podsumowanie:

We wszystkich klasach pierwszych odbyły się zaplanowane spotkania z policjantami. Uczniowie przyswoili zasady bezpiecznego poruszania się ulicami miast w drodze do i ze szkoły. Poznali podstawowe zasady ruchu drogowego. Zwrócili uwagę na konieczność noszenia przez uczniów elementów odblaskowych . Pierwszaki nauczyły się również przyjmować pozycję obronną w sytuacji ataku psa. Zostali także poinformowani o tym, że nigdy nie należy rozmawiać z osobami nieznajomymi. Policjanci przypomnieli nazwy numerów telefonów alarmowych, dzięki którym uczniowie mogą uzyskać pomoc. Zwrócili także uwagę na bezpieczne zachowanie uczniów w szkole.

Pierwszoklasiści brali czynny udział w konkursach plastycznych, które były organizowane przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach. Działania te miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa wśród najmłodszych dzieci na drodze oraz podczas zabaw.

W styczniu uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym Odblaskowo-Bezwypadkowo. Zadaniem uczniów było opracowanie logo elementu  odblaskowego. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Gabriela Kaczmarek z klasy 1e.

W ramach konkursu , wszyscy uczniowie z rąk policjantów otrzymali znaczki odblaskowe, a wyróżniona uczennica nagrody.

W konkursie plastycznym ,,Bezpieczna zima pierwszaków’’ I miejsce zajęła Aleksandra Sawala z klasy 1c

We wszystkich klasach pierwszych odbyły się pojedynczo spotkania ze strażakiem panem Piotrem Woźniakiem mające na celu poinstruowanie jak należy prawidłowo udzielić osobie poszkodowanej pierwszej pomocy.

Nauczyciele w klasach prezentowali uczniom filmy edukacyjne:

,,Bezpieczeństwo na drodze’’

,,Bezpieczne zachowania’’

,,Bezpieczna droga do szkoły’’

,,Zasady ruchu drogowego’’

,,Bezpieczeństwo w sieci’’

,,Bezpieczeństwo dziecka’’

,,Nie rozmawiaj z nieznajomym’’

,,Bezpieczne wakacje’’

Na bieżąco odbywały się zabawy, gry i krzyżówki o w/w tematyce.

Koordynator: Barbara Wieczorek