Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Na powitanie jesieni

W sobotę 1 października 2022 r. odbył się XLIII ZLOT TURYSTÓW „NA POWITANIE JESIENI 2022” z metą w Chalinie organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Szamotułach przy wsparciu:

• Starostwa Powiatowego w Szamotułach
  • Starostwa Powiatowego w Międzychodzie
  • Urzędu Miejskiego w Pniewach
  • Urzędu Miasta i Gminy w Sierakowie
  • Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
  • Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Puszcza Notecka”
  • Nadleśnictwa Sieraków.

Celami zlotu była:

• promocja walorów krajoznawczych i historii regionu szamotulskiego i Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego
  • popularyzacja czynnych form wypoczynku
  • umacnianie więzów koleżeńskich między turystami
  • włączenie się w obchody Światowego Dnia Turystyki
  • popularyzacja odznak turystycznych i krajoznawczych.

W tym wydarzeniu wzięła udział spora grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pniewach – 43 osoby oraz 4 nauczycieli (Ewa Krumryk, Agnieszka Rogalska, Lucyna Węglarz, Natalia Włodarczyk).

Turyści przeszli czarnym szlakiem z Prusimia do Chalina 5 km. Na mecie czekały ich konkurencje i konkursy:

• krajoznawczy na temat znajomości Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i Gminy Sieraków
  • piosenki turystycznej
  • na najciekawsze trofeum z trasy
  • sprawnościowe.

Ponadto każda grupa musiała wykonać 6 budek lęgowych dla ptaków, które zabrali do swoich szkół i zwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczej (siedziba Ośrodka mieści się w obrębie zabytkowego założenia dworskiego, obejmuje XIX – wieczny odrestaurowany dwór oraz współczesny budynek bazy noclegowej. Wokół rozciąga się park przydworski i kilkuhektarowy teren pełniący funkcję dydaktyczno-rekreacyjną).

Turyści mogli na miejscu mogli przy ognisku usmażyć sobie kiełbaskę. Pogoda dopisała. Wszyscy do domu wrócili zadowoleni i już czekają na następny rajd.

Napisała i foto: L. Węglarz