Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Ogólnopolski Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Lusowa

Dnia 9 października 2022r. odbył się Ogólnopolski Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego z metą w Lusowie.

Celem imprezy było:

- uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,

- poznanie miejsc bezpośrednio związanych z walkami o niepodległość,

- popularyzowanie idei ochrony przyrody i zabytków,

- promowanie  turystyki kwalifikowanej.

Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach reprezentowało 44 uczniów i 4 nauczycieli (Olga Tomczak, Katarzyna Bernat, Aleksandra Sulima, Jolanta Woropaj).

Po przejściu trasy z Lusówka, wzdłuż jeziora do Lusowa odwiedziliśmy cmentarz, na którym został pochowany naczelny dowódca Powstania Wielkopolskiego, Józef Dowbor – Muśnicki. Następnie w Muzeum Powstania Wielkopolskiego oglądaliśmy dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria dotyczące zwycięskiego powstania.

Na mecie czekała na nas ciepła zupa oraz różne konkurencje sprawnościowe, w których najlepiej wypadli następujący uczniowie z naszej szkoły: Dominika Gryka (kl.5e), Mateusz Górny (kl.6c),

Antoni Jarmużek (kl.6c), Liliana Zając (kl.6c), Nicola Nowak (kl.6d).

Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Pniew. To była ciekawa lekcja historii na świeżym powietrzu w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych.

Opiekun SKKT – PTTK: Jolanta Woropaj