Wyprawa 5. „Chcę wyjechać na wieś”*

Tym razem rowerowe ścieżki zaprowadziły nas do ultranowoczesnego gospodarstwa rolnego w Koninie nieopodal Pniew.

W sobotę 7 października duża  grupa rowerzystów ze Szkolnego Koła Rowerowego  przyjęła zaproszenie od Państwa Papisów - właścicieli rodzinnego gospodarstwa rolnego  w Koninie. Do Konina koło Pniew dotarliśmy wykorzystując ścieżkę rowerową w kierunku Chełmna oraz polne i leśne drogi w okolicach Chełma i Koszanowa.

Na miejscu zostaliśmy serdecznie przyjęci. Gospodarstwo Rolne Konin to bardzo duże i nowoczesne przedsiębiorstwo zajmujące się uprawą roślin: rzepaku, kukurydzy, buraków i zbóż.  W gospodarstwie znajduje się też duża suszarnia płodów rolnych. Pan Bartosz Papis fachowo i przystępnie przedstawił cały cykl uprawy roślin na polu i proces suszenia kukurydzy. Dla uczniów -  mieszczuchów - były to nowe informacje. Zwiedziliśmy też budynki gospodarstwa. Największe wrażenie wywarły na nas  super nowoczesne maszyny i pojazdy wykorzystywane w pracy na roli. Po raz pierwszy mieliśmy okazję wsiąść do potężnego ciągnika John Deere, wyposażonego dużo lepiej niż najnowsze samochody osobowe. Po zwiedzaniu mogliśmy odpocząć przy ognisku, tutaj gospodynią była pani Maria Papis.

W drodze powrotnej do Pniew zatrzymaliśmy się  jeszcze przy wiertni  w Koninie, która jest pozostałością po poszukiwaniach gazu i ropy w tej okolicy.

Składamy serdeczne podziękowania Państwu Marii i Andrzejowi Papisom oraz Ich Synowi Panu Bartoszowi Papisowi za gościnność i  lekcję nowoczesnego rolnictwa.

*Piosenka z repertuaru Urszuli Sipińskiej

D.N.