Wyprawa 6. „Deszcz, jesienny deszcz”*

Szósta wyprawa Szkolnego Koła Rowerowego miała przyrodniczy charakter, wybraliśmy się na Zgierzynieckie Uroczysko, gdzie poznaliśmy osobliwości  rezerwatu ornitologicznego im. Bolesława Papi.

Spotkaliśmy się jak zwykle w październikowy sobotni ranek przy szkole. Następnie przez Dąbrowę dotarliśmy do Zgierzynki. Z wieży widokowej mieliśmy doskonały widok na rezerwat. Pan Wacław Kwaśny opowiadał o zwierzętach, które w tej okolicy można spotkać. Oprócz ponad  140 gatunków ptaków okresowo pojawiających się nad jeziorem w Zgierzynce można tu spotkać jelenie, dziki a nawet wilki. Tropy niektórych z tych zwierząt pan Kwaśny pokazywał po drodze. Jednocześnie pobyt na wieży widokowej był okazją do chwili zadumy nad ojczystą historią. Patron rezerwatu to młody ornitolog – amator, żołnierz Armii Krajowej, który zginął podczas jednej z akcji bojowych w 1944 r. w Starachowicach.

Rezerwat, który chroni siedliska ptaków wodno-błotnych, objechaliśmy wzdłuż jego granic, kierując się do Pakosławia, a stamtąd przez Posadowo i Zgierzynkę powróciliśmy do Pniew. W połowie trasy zaczął mżyć jesienny deszcz, ale ani to, ani przebite koło w jednym z rowerów nie zatrzymało na dłużej naszej wyprawy.  Liczymy, że pogoda w drugiej połowie listopada pozwoli jeszcze na kolejne wyjazdy.

*To tytuł polskiej piosenki partyzanckiej powstałej w 1943 r.

D.N.