Rajd Niepodległości z metą w Bytyniu

Dnia 19 listopada 2022r. odbył się XXVI Rajd Niepodległości, którego meta znajdowała się w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu.

Celem imprezy było:

- uczczenie 104. rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,

- poznanie walorów krajoznawczych Ziemi Szamotulskiej,

- popularyzowanie turystyki kwalifikowanej wśród młodzieży szkolnej.

Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach reprezentowało 69 uczniów i 7 nauczycieli (Agnieszka Rogalska, Ewa Krumryk, Wiesława Kaniewska, Lucyna Węglarz, Olga Tomczak, Rafał Świerzko, Jolanta Woropaj), którzy opiekowali się młodzieżą społecznie.

Przeszliśmy pieszo Jarzębinowym Szlakiem z Młynkowa przez Rezerwat Bytyńskie Brzęki, następnie przez Rezerwat Brzęki przy Starej Gajówce i dotarliśmy do Bytynia.

Na mecie zrobiło się bardzo zimno, nawet spadł śnieg. Rozgrzaliśmy się jedząc smaczną zupę, tym razem był to żurek. Aktywnie braliśmy udział w różnych konkursach. Byliśmy najliczniejszą drużyną na rajdzie. Zdobyliśmy II miejsce w konkursie wiedzy o walorach turystycznych naszego regionu, rocznicy odzyskania niepodległości, Powstaniu Wielkopolskim (Matylda Kucza kl.8d, Maja Biesiada kl.8d, Oliwia Haufa kl.8d, Mateusz Biesiada kl.5d). Uczeń klasy 5d, Jan Kędzierski zdobył III miejsce w strzelaniu z wiatrówki. Dziewczęta z klas piątych zdobyły II miejsce za wykonanie z pamięci pieśni żołnierskiej i patriotycznej.

Uczestnicy imprezy osobiście poznali Wojewodę Wielkopolskiego, Pana Michała Zielińskiego, ponieważ sprawował on honorowy patronat nad rajdem i wręczał uczniom dyplomy oraz nagrody.

Trochę zmarznięci, ale zadowoleni wróciliśmy do Pniew. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejny rajd, który odbędzie się 10 grudnia 2022r. z metą w Ostrorogu. Tak liczny udział młodzieży i nauczycieli w sobotnim rajdzie świadczy o tym, że my się zimy nie boimy.

Opiekun SKKT – PTTK : Jolanta Woropaj