Awans do najwyższego etapu Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego

Dnia 07 grudnia 2022r. odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.

Szkołę Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach reprezentowali uczniowie: Aleksandra Araszkiewicz (kl.8a), Violetta Góra (kl.8b), Adrian Zaborowski (kl.8b), gdyż wygrali etap szkolny wyżej wymienionego konkursu.

Na etap rejonowy należało przygotować następujące zagadnienia dotyczące Afryki :

- teoria płyt litosfery i procesy na granicach płyt,

- ukształtowanie pionowe i poziome,

-  czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wpływające na charakter wybranych krajobrazów,

- parki narodowe,

- pustynie i ich rozmieszczenie na mapie,

- klimat,

- rekordy z mapy fizycznej,

- prądy morskie opływające Afrykę,

- cyrkulacja pasatowa,

- zjawiska atmosferyczne : burza piaskowa, fatamorgana, mgły, deszcze zenitalne,

- hydrosfera,

- roślinność naturalna i zwierzęta,

- zmiany środowiska naturalnego wywołane  działalnością człowieka,

- polskie ślady w Afryce.

Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z opanowaniem wymienionych zagadnień osiągając następujące wyniki:

Aleksandra Araszkiewicz 59 punktów na 60,

Violetta Góra 56 punktów na 60,

Adrian Zaborowski 56 punktów na 60.

Tak wysokie wyniki zagwarantowały im zakwalifikowanie się do najwyższego etapu Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Uczniowie od 8 miesięcy przygotowują się do konkursu na kółku geograficznym prowadzonym przez Jolantę Woropaj.

Gratulujemy sukcesu, życzymy sił do dalszej nauki, bo na etap wojewódzki należy opanować zagadnienia dotyczące geografii społeczno – ekonomicznej Polski i Afryki, które znacznie wykraczają ponad podstawę programową.

Nauczyciel geografii – J. Woropaj