Dzień Matematyki

W 2023 roku świętujemy 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jednym z wydarzeń wchodzących w skład obchodów jest Światowy Dzień Matematyki (Dzień liczby Pi), który przypada na 14 marca.

W naszej szkole Dzień Matematyki obchodziliśmy dnia 17 marca. Uczciliśmy pamięć naszego wielkiego uczonego: „Mikołaja Kopernika – patrona roku 2023”. Dzień Matematyki stworzyliśmy po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki.

Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać jasną stronę tej nauki… Dzień Matematyki był kierowany do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań miało sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem..

Uczniowie klas 4-8 mogli wziąć udział w konkursach:

- plastycznym, na plakat przedstawiający portret Mikołaja Kopernika lub jego osiągnięcia na wielu płaszczyznach;

- fotograficznym, pt: „MATEMATYKA WOKÓŁ NAS” na zdjęcie, które  powinno być artystycznym wyrażeniem pojęcia matematycznego, prawidłowości matematycznej, metaforą matematyczną bądź żartem matematycznym.

Ponadto tego dnia na lekcjach matematyki uczniowie w parach rywalizowali w „skojarzeniach matematycznych”, rozszyfrowywali tajemnice zadań matematycznych w pokoju zagadek, obliczali swoje numerologiczne liczby i grali w gry matematyczne lub logiczne.

Pamiętaliśmy również o wyjątkowej liczbie Pi, której to noblistka Wisława Szymborska, poświęciła specjalny utwór.

A. Wendt