Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 6428525
    • Do końca roku: 241 dni
    • Do wakacji: 48 dni
  • Kalendarium

    Sobota, 2024-05-04

    Imieniny: Floriana, Michała

Nauka języków obcych

W nauce języka obcego niezwykle istotne są dwie kwestie: cel i dyscyplina.

Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego, zadaj sobie pytanie: po co chcesz to zrobić? Musisz uczyć się go w szkole? Chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje? Chcesz konwersować w języku obcym? Wypisz na kartce powody, dla których chcesz się uczyć i nauczyć wybranego języka. Im więcej znajdziesz powodów, tym łatwiej przyjdzie Ci nauka.

Nauka języka obcego nie musi być przykrym szkolnym obowiązkiem. Wręcz przeciwnie, może stać się fascynującą przygodą, wystarczy, że znajdziesz własne pomysły, jak ją uatrakcyjnić.

 

My proponujemy stosowanie 10 zasad, które pomogą Ci uporać się z dyscypliną nauki:  

 

1. Ucz się według zasady: systematycznie, małymi partiami

Jak to zorganizować w praktyce? Ustal, że uczysz się np. codziennie 20 minut albo 2 x 10 minut.  Systematyczna nauka małymi partiami przynosi szybsze efekty i nie jest męcząca. Ustal sam ze sobą, że codziennie nauczysz się jednego nowego słowa, frazy lub zwrotu. Zrób listę słów, których chcesz się nauczyć, pilnuj jej. Nim się zorientujesz, lista poznanych w ten sposób słów i wyrażeń stanie się naprawdę długa.

2. Postaw na różnorodność

Żeby nauka nie stała się nudnym obowiązkiem, postaw na różnorodność. Poświęć się codziennie innej aktywności. Jednego dnia słuchasz piosenki. Drugiego oglądasz video z napisami. Trzeciego piszesz tekst na interesujący Cię temat lub czytasz ciekawy tekst. Czwartego graj online w ulubione gry w wybranym języku obcym. I tak dalej…

3. Przygotuj własne fiszki

Fiszki to atrakcyjna forma pomocy naukowej, a ich przygotowanie jest bardzo proste. Wszystko, czego potrzebujesz, to plik małych karteczek i długopis. Na każdej karteczce wpisujesz słowo/wyrażenie w języku obcym, a na jej odwrocie polskie tłumaczenie. Twórz fiszki do każdego nowego zwrotu i regularnie do nich zaglądaj. W momencie, kiedy dobrze opanujesz dane wyrażenie, odłóż fiszkę na osobny stos, do którego będziesz zaglądał rzadziej. 

4. Rysuj obrazki do słów i wyrażeń

Twórz rysunki lub graficzne notatki dla wszystkich słów lub wyrażeń, które sprawiają Ci problem. Możesz połączyć ten pomysł z fiszkami, uzupełniając definicję o obrazek.

5. Stosuj wizualizację ruchomą

 Jeśli potrafisz, twórz żywe, kolorowe, panoramiczne, dynamiczne, a nawet absurdalne filmy w swojej głowie/ wyobraźni. Zwłaszcza wtedy, kiedy natrafisz na szczególnie trudne słówko. Wyobraź sobie do niego scenkę i powtarzaj ją, bo powtórki umacniają w Twoim mózgu nowe ścieżki neuronalne.

Amerykański psychiatra i psycholog Milton Erickson opisał kiedyś drogę, którą szedł zimą z domu do pracy. Szedł zygzakiem zostawiając wyraźne ślady na śniegu. Okazało się, że po jego śladach szły następne osoby, potem kolejne i kolejne. Gdy wracał do domu, droga była szeroka i dobrze wydeptana. Dokładnie tak samo jest  z mózgiem.

6. Układaj historyjki i dialogi do informacji w podręczniku

Otwórz podręcznik na losowo wybranej stronie i wypisz 10-15 słów i wyrażeń. Ułóż z nimi dialog lub historyjkę, która zawiera całość lub większość zapisanego słownictwa. Poproś nauczyciela o sprawdzenie poprawności językowej swojego tekstu.

7. Ugotuj lub upiecz potrawę, korzystając wyłącznie z obcojęzycznych przepisów

Lubisz gotować lub piec? Możesz połączyć naukę z przyjemnością – ugotuj lub upiecz potrawę popularną w kraju, którego języka się uczysz. Korzystaj wyłącznie z przepisów w oryginalnym języku, które bez problemu znajdziesz w Internecie.

8. Korzystaj z interfejsów w języku obcym

Staraj się otaczać językiem ze wszystkich stron. Dobrym na to sposobem jest zmienianie interfejsów na obcojęzyczne tam, gdzie jest to możliwe – na komputerze, smartfonie, ulubionych stronach internetowych, aplikacjach.

9. Śpiewaj piosenki w oryginale

Śpiewaj piosenki, baw się tekstem i muzyką, tańcz. Elementy zabawy eliminują zmęczenie nauką, a przy tym łatwo i jakby mimochodem poznajesz nowe słownictwo ucząc się całych gotowych fraz.

10. Nagradzajsię

Stwórz sytuacje, w których nagrodzisz się za systematyczność i dyscyplinę w nauce języków obcych. Powiedz sobie, że jesteś dobry w tym, co robisz, a małe potknięcia nic nie znaczą w ogromnym procesie nauki.  

 

Przydatny zbiór stron internetowych i aplikacji do nauki języków obcych:

 

Język angielski

 

https://www.youtube.com/@MacmillanPolska

prezentacje i historyjki do podręczników Bugs Team 1-3 oraz Brainy

https://www.youtube.com/@singlishsinglearnenglish1131/featured

prezentacje, piosenki i ćwiczenia słownictwa oraz zwrotów z podręczników Bugs Team

https://effective-english.pl/

artykuły z zagadnieniami gramatycznymi oraz słownictwem i zwrotami tematycznymi

https://liblink.pl/eIgm7yHseL

 

Zbiór materiałów do nauki języka angielskiego

 

Język niemiecki

 

https://www.diki.pl/slownik-niemieckiego

 

słowniczek online

https://www.squla.pl/jezyk-niemiecki

 

gry i quizy językowe obejmujące wybrane słownictwo, gramatykę, ćwiczenia komunikacyjne i wakacyjne rozmówki

https://www.superkid.pl/niemiecki-dla-dzieci-slowka-podstawy

 

nauka słownictwa - materiały obrazkowe, wierszyki, piosenki, gry i testy online

https://www.blinde-kuh.de/index.html

 

aktualne wiadomości, podcasty

https://www.kika.de/

 

filmy, scenki, gry językowe

https://www.kindernetz.de/

 

audycje tematyczne, podcasty

https://www.wdrmaus.de/

 

gry i zabawy językowe, podcasty

 

Radości z nauki języka angielskiego i niemieckiego życzy

Zespół nauczycieli języków obcych