Etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego

Dnia 4 grudnia 2023r. odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach startowało 6 uczniów z klas VII, gdyż wygrali oni eliminacje szkolne. Uczniowie od wielu miesięcy przygotowują się do konkursu na kółku geograficznym prowadzonym przez Jolantę Woropaj.

Na etap rejonowy należało w ciągu 5 tygodni przygotować wiedzę z całej  klasy 7 tj:

- środowisko przyrodnicze Polski na tle Europy,

- społeczeństwo i gospodarka Polski na tle Europy,

- relacje między elementami środowiska geograficznego na przykładzie wybranych obszarów Polski.

Ponadto należało wykazać się umiejętnością :

- czytania mapy fizycznej i administracyjnej Polski,

- odczytywania współrzędnych geograficznych,

- wyszukiwania wiadomości z wybranych artykułów o zmianie klimatu w Polsce oraz o mitach klimatycznych.

W konkursie najlepiej wypadli następujący uczniowie :

Nikodem Kubiak z klasy 7d zdobył 49 punktów,

Mateusz Górny z klasy 7c zdobył 48 punktów,

Aleksandra Zając z klasy 7c zdobyła 47 punktów,

Adrianna Strojna z klasy 7e zdobyła 45 punktów.

Uzyskali oni co najmniej 45 punktów na 53 punkty możliwe do zdobycia.

Przed nami etap wojewódzki wyżej wymienionego konkursu. Mamy tylko 8 tygodni, aby opanować wiedzę z klasy 6 i 8. Zagadnienia dotyczą: Europy, Azji, Afryki, Australii i Oceanii, obszarów okołobiegunowych oraz 6 artykułów dodatkowych o lodowcach i lądolodach, wpływie zmian klimatu na nasze życie.

Jesteśmy już trochę zmęczeni tą ciągłą nauką, ale nie poddajemy się. Liczymy na to, że wystarczy nam czasu i sił, aby opanować wszystkie zagadnienia podane w regulaminie konkursu.

J. Woropaj