Muzeum nie musi być nudne

W czwartek, 4. stycznia, uczniowie klas 6c i 6b z opiekunami wyruszyli w podróż do Poznania, by zgłębić tajemnice historii i sztuki.

Historia ożywała na każdym kroku podczas spaceru śladami Powstania Wielkopolskiego, rozpoczętego od Hotelu Bazar, który stał się świadkiem wydarzeń tego okresu. Tutaj uczniowie dowiedzieli się o kluczowych momentach historycznego zrywu, który miał istotny wpływ na kształtowanie się nowoczesnej Polski.
   Następnie uczniowie wędrowali między kamienicami Starego Rynku, próbując poczuć ducha minionych epok, podziwiając m.in. gmach Muzeum Powstania Wielkopolskiego, słuchając opowieści o renesansowym ratuszu, a w przepięknych wnętrzach Poznańskiej Fary szukali cech sztuki barokowej.
Głównym celem wyprawy było jednak Muzeum Narodowe, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. "Fałszerze Dzieł Sztuki". Zajęcia dotyczyły pojęć ze świata sztuki – oryginału, kopii, reprodukcji oraz falsyfikatu, a panie edukatorki wzbogaciły je również o „historię z dreszczykiem”, czyli opowieść o dwóch muzealnych kradzieżach – bezcennego obrazu autorstwa Claude’a Moneta oraz jednego z autoportretów Jacka Malczewskiego. Istotną częścią zajęć były zadania do wykonania w przestrzeniach galerii, wymagające wnikliwej obserwacji i współpracy w grupach. Uczniowie wcielili się w detektywów poszukujących poszczególnych elementów obrazów. Warsztaty te ostatecznie odczarowały stereotypową wizję muzeum jako miejsca nudnego.
   Po intensywnych zajęciach uczniowie zregenerowali siły podczas obiadu w McDonaldzie, dzieląc się wrażeniami i doświadczeniami z wyprawy, po czym powrócili do Pniew.

N. Włodarczyk