MAMY TYTUŁ BEZPIECZNEJ SZKOŁY

BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ

Od 1 października 2011r do 31 marca 2012 r Szkoła Podstawowa w Pniewach brała udział w Ogólnopolskim Konkursie BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ. Komitet Honorowy oraz Jury Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń przyznali Szkole Podstawowej w Pniewach tytuł Bezpiecznej Szkoły.

Celem konkursu było spopularyzowanie  wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia - obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego.

Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.

Zadania konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń:

1. Przeprowadzenie,      we wszystkich klasach szkoły, debaty uczniowskiej ,, Państwo, prawo,      społeczeństwo, obywatel z testem sprawdzającym dla uczniów.
  2. Przeprowadzenie      szkolnego konkursu ,,Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie,      otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi ( nauczyciel-uczeń,      dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości) ''
  3. Przeprowadzenie      spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia      Ratunkowego, organizacji społecznych. Bezpieczne zachowanie w szkole,      domu, na ulicy, zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna.
  4. Przeprowadzenie      pogadanek we wszystkich klasach na temat ,, prawna ochrona dóbr osobistych      człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. Podjęcie      tematu relacji ,, chłopcy- dziewczęta, - język, kultura osobista etc ,,      Czy uczniowie klną i dlaczego ...''
  5. Przeprowadzenie      we wszystkich klasach konwersatoriów ,,Kibole, blokersi, grupy podwórkowe-      co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem      do ,,paczki''
  6. Przeprowadzenie      we wszystkich klasach konwersatoriów na temat ,,Tytoń, narkotyki,      dopalacze – jak się przed tym bronić’’.
  7. Przeprowadzenie      we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem ,,Mój przyjaciel jest      inwalidą- jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność.
  8. Przeprowadzenie      we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem ,, Nie jesteś sam''. Jak      monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które      znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub      ,,eurosieroctwa'', gdzie szukać pomocy.
  9. Przeprowadzenie      konwersatoriów na temat ,, Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego,      także ucznia''
  10. Wykonanie dowolnego zadania wg tematyki wybranej przez uczestniczącą w konkursie szkołę, dotyczącego kwestii bezpiecznej szkoły lub bezpieczeństwa uczniów.

W realizację zadań konkursowych włączyli się wszyscy uczniowie naszej szkoły razem z wychowawcami. Koordynatorami konkursu byli: Magdalena Kwaśna i Piotr Dolata.