Środa, 2024-05-01

Imieniny: Józefa, Lubomira

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - UROCZYSTE APELE

W ostatnim dniu zajęć edukacyjnych poprzedzających długi weekend, w sali gimnastycznej odbyły się uroczyste apele poświęcone Świętu Niepodległości.

Uczniowie klas IIIa i IIIe w programie artystycznym przybliżyli koleżankom i kolegom trudny czas historii naszej Ojczyzny w latach zaborów, I wojny światowej oraz radość wyzwolenia 11 listopada 1918 roku. Była to również okazja do przypomnienia lub poznania pieśni patriotycznych tego okresu - tych wesołych jak "Przybyli ułani pod okienko", ale też poważnych i podniosłych jak "Rota". Nie zabrakło refleksji na temat naszego wpływu na teraźniejszość Polski, zarówno ludzi dorosłych, ale też i dzieci, bo jak śpiewaliśmy z "Gawędą":
Jesteśmy stąd, jesteśmy stąd
Tu ślad zostanie po nas
Bo w zieleń drzew i w każdy kwiat
Wpiszemy swe imiona.

J.Słupska i  J. Nizio

*************************
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości 7 listopada uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w apelach upamiętniających ten ważny dla wszystkich Polaków dzień. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas 6b i 6c oraz szkolny zespół muzyczny.

B.D.