SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU „MĄDRA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM”

W roku szkolnym 2014/2015 biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Mądra szkoła czyta dzieciom. Jest to kolejna odsłona kampanii społecznej  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, która zakłada następujące cele:  przybliżenie dzieciom wartościowej literatury, lepsze rozumienie tekstów i poleceń,  większą łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych, lepszą zdolność koncentracji, ukazanie wzorców bohaterów i postępowania, pokazanie dzieciom korzyści wynikających z czytania książek.

W ramach projektu przeprowadzono lekcje propagujące czytelnictwo w 16 klasach (wszystkich pierwszych, drugich i trzecich). Projekt realizowano także podczas zastępstw w klasach 4-6. Przeprowadzono również imprezy czytelnicze: Z książką za pan brat, Imieniny biblioteki  w tym zagadki literackie, maraton czytania, konkurs czytelniczy, wybory ulubionych książek a także spotkanie z pisarzem online. Biblioteka szkolna w realizowaniu projektu współpracowała z gimnazjum w tym absolwentkami naszej szkoły, z Biblioteką Publiczną, rodzicami uczniów a także z nauczycielami zwł.   p. A. Janaszak.

Podczas spotkań z książką uczniowie rozmawiali na temat korzyści płynących z czytania, oglądali spoty reklamujące czytelnictwo np. Czytam sobie, poznawali nowości w tym także niekonwencjonalne książki np. książkę czytaną od końca. Zdjęcia i szczegółowe relacje ze spotkań zamieszczano na szkolnej stronie internetowej oraz w linku „Wieści z biblioteki”.