SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU „BEZPIECZNIE TO WIEDZIEĆ I ZNAĆ!”

„Życie to bagaż doświadczeń, zbiór wszystkich zaistniałych sytuacji, z którymi także najmłodszym przychodzi się zmierzyć w dzisiejszej hiperrzeczywistości. Bez względu czy dzieci uczestniczą w nich pośrednio, czy bezpośrednio są one początkiem kształtowania w nich systemu wartości, który będzie podstawą ich funkcjonowania.” Stąd potrzeba tak wczesnego podejmowania działań, które pozwolą dziecku uniknąć sytuacji trudnych czy problemowych. Może się jednak zdarzyć, że nie unikną ich doświadczenia. Wówczas podjęte działanie będzie poparte wiedzą.  Takie przesłanie było głównym założeniem projektu. Zakres tematyczny, przedstawiony został w przedmiotowym materiale i składał się z następujących rozdziałów:

1. „Bezpieczna droga”
  2. „Zabawa – ale jaka?”
  3. „Sam w domu”
  4. „Obcy”
  5. „Mój wolny czas”
  6. „Niebezpieczne przedmioty”
  7. „Szukam pomocy”
  8. „Gry edukacyjne”

Każdy z rozdziałów zawierał materiały edukacyjne, z którymi nauczyciele zapoznali dzieci. Najczęstszym sposobem przyswojenia wiedzy były pogadanki oraz spotkania ze specjalistami od spraw profilaktyki i bezpieczeństwa. Naukę rozpoczęliśmy od spotkania wrześniowego z panią higienistką szkolną. Odwiedziła ona najmłodsze klasy, aby opowiedzieć o prawidłowym zachowaniu w sytuacjach zagrażających życiu czy też podczas wypadku. Kolejni goście to, panowie policjanci. Ich zadaniem było przypomnienie dzieciom najważniejszych numerów alarmowych oraz ostrzeżenie przed spotkaniami z nieznajomymi.  Podsumowaniem takiej pracy, było wspólne wykonanie plakatu pt: „Bezpieczni w ruchu drogowym”. Na zakończenie spotkania z panami policjantami, każde dziecko otrzymało znaczek odblaskowy, który uwidoczni każdego ucznia i przyczyni się do zachowania bezpieczeństwa. Kolejnym etapem projektu był test wiedzy o bezpieczeństwie. Do przeprowadzenia testu w sposób fachowy, po pierwszej części, zaprosiliśmy panią Sandrę Śramę. Odpowiadając pozytywnie na nasze zaproszenie, odwiedziła szkołę podstawową w Pniewach i takowy test przeprowadziła. W formie pogadanki, zadając ważne pytania i nagradzając poprawne odpowiedzi. Dzieci były zadowolone zarówno z części wykładowej jak i ćwiczebnej. Dobrze się bawiły, przyswajając wiedze poprzez naukę i zabawę. Nagrodą za trud i wysiłek włożony w pracę i przygotowanie do testu była kamizelka odblaskowa dla każdego dziecka. Po założeniu kamizelek, wszyscy razem zaśpiewaliśmy wcześniej przygotowaną piosenkę pt: „Uwaga, czerwone światło”. Niespodzianka bardzo się spodobała. Zwracając uwagę na zainteresowanie dzieci częścią ćwiczebną zajęć profilaktycznych. Postanowiliśmy zaprosić do szkoły ratowników medycznych. W celu prawidłowego przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Fachowego zabezpieczenia miejsca wypadku i udzielenia pierwszej pomocy. Takowe zajęcia odbyły się w naszej szkole dwukrotnie w miesiącu styczniu oraz w lutym. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na fantomie pod okiem ratownika. Na początku towarzyszył dzieciom stres i zdenerwowanie. Jednak z czasem doszły do wprawy i samodzielnie zaczęły liczyć poprawną ilość wdechów czy bandażować dłoń albo posługiwać się chustą trójkątną. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie.  Ta lekcja na długo zapadła dzieciom w pamięci, gdyż często wracaliśmy do zajęć ćwiczebnych na lekcjach wychowania fizycznego, celem utrwalenia wiedzy. Uwieńczeniem projektu było spotkanie z „Pyrkiem”, maskotką Powiatowej Komendy Policji i tym samym przeprowadzenie drugiej części testu wiedzy o bezpieczeństwie. Dzieci odpowiadały na ważne pytania, przypominające numery alarmowe, podstawowe zasady postępowania z nieznajomymi czy poruszania się w  ruchu drogowym. Radosna atmosfera udzieliła się również maskotce Pyrka, gdyż podjął próbę wspólnego tańca w rytm melodii do słów piosenki pt: „Uwaga, czerwone światło”. Test zdany pomyślnie, wiedza utrwalona. Można powitać bezpiecznie wakacje!

Koordynator projektu pt: „Bezpiecznie to wiedzieć i znać!

Natalia Perz