JESTEM PATRIOTĄ...JESTEM PATRIOTKĄ...

PATRIOTYZM. To słowo trudne, dość abstrakcyjne, a więc nie do końca rozumiane przez dzieci.  Zastanawiając się nad jego znaczeniem w kontekście minionego Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie klasy 2e, wybrali się do Biblioteki Miejskiej, gdzie książki poruszając wyobraźnię, wyjaśniają niejedno trudne słowo. Tak było i tym razem.

Dzieci wysłuchały nieco przewrotnej, lekkiej i nowatorskiej opowieści pt: „Kto Ty jesteś?” autorstwa J. Olech, E. Bąka. Książka opisuje patriotyzm, przedstawiając jego przejawy, sposób w jaki jest on manifestowany, bo przecież, jak pisze autor, „patriotyzm nie ma koloru”. Kim zatem jest patriota? Na to pytanie, rysując odpowiadali drugoklasiści. Patriota lubi język polski, zbiera pamiątki rodzinne, kasuje bilet w autobusie, pomaga, nie marnuje wody, przeprasza, , nie bije czy też  sprząta po swoim psie, a gdy dorośnie będzie brał udział w wyborach.  Bo patriotyzm to przede wszystkim proste, drobne czyny, które każdy może przejawiać na co dzień. Powstały mądre, przemyślane i estetyczne rysunki.  Wybrane z nich możecie oglądać na wystawie w Bibliotece Miejskiej.
Dziękujemy Pani Natalii Stępień za zaproszenie i pouczającą lekcję polskości.

W. Kociemba