KLASY CZWARTE NA SZLAKU PIASTOWSKIM

To już kolejna wycieczka edukacyjna przygotowana przez wychowawców klasy IVG i   IVE - panią Agnieszkę Raczkowską i pana Dariusz Norka. Tym razem uczniowie obu klas wyjechali na Szlak Piastowski. Tematem przewodnim było poszukiwanie śladów pierwszego polskiego świętego - świętego Wojciecha.

Najpierw oglądając  Drzwi Gnieźnieńskie w katedrze poznali życie i męczeńska śmierć Wojciecha, zwiedzili także wnętrze i podziemia katedry.  Następnie na Polach Lednickich przeszli pod Bramą Rybą. Ciekawe było też zwiedzanie ośrodka rekolekcyjne i muzeum z pamiątkami po świętym Janie Pawle II. Na koniec wyjazdu bardzo atrakcyjne było  spotkanie z komesem grodu Pobiedziska. To właśnie w tym miejscu książę Bolesław Chrobry witał cesarza Ottona, który przyjechał z pielgrzymką do grobu świętego Wojciecha w roku 1000. W zrekonstruowanym  grodzie uczniowie w poznali sposoby zdobywania i walki w średniowieczu, mogli też wypróbować machiny oblężnicze, przebrać się w zbroje wojów i użyć dawnego oręża.  Spotkanie z komesem zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek.  Obok uczniów i wychowawców w  wyjeździe uczestniczyli też rodzice  pomagający w bezpiecznym przeprowadzeniu wycieczki.