ŚWIETLICZAKI W SEJMIE

Dnia 20 listopada dzieci i młodzież z Pniew została zaproszona do Warszawy przez posła  Jakuba Rutnickiego w ramach podziękowania za projekt teatralny i przedstawienie „Piękna i Bestia”, który mogliśmy oglądać podczas ostatniego finału WOŚP.

Pobyt w Warszawie  „Świetliczaki” rozpoczęły spektaklem  „Piotruś Pan” w teatrze „Capitol”. Duże poruszenie miało miejsce już w chwili, gdy dzieci przekroczyły progi teatru. Widownia, scena – to wszystko zrobiło wrażenie, zwłaszcza na dzieciach, które do teatru przyjechały po raz pierwszy. Po spektaklu odbyły się krótkie warsztaty teatralne.

Potem była kolej na zwiedzanie Sejmu. Od tej chwili, aż do zakończenia wycieczki towarzyszył wszystkim pan poseł. Najpierw  uczniowie musieli podejść do biura przepustek, gdzie przeszli przez specjalną bramkę sprawdzającą. Następnie grupa została wprowadzona do głównego budynku całego kompleksu. Pierwszym etapem była makieta gmachów Sejmu i Senatu, potem klucząc licznymi korytarzami zwiedzający doszli do jednego z najważniejszych pomieszczeń w Sejmie – Sali  Posiedzeń Sejmu RP. Pani przewodnik przybliżyła historię obrad Sejmu, a potem pan poseł opowiedział o codziennej pracy senatorów i posłów. Dzieci mogły zrobić zdjęcia sali, największym powodzeniem jednak cieszyły się wspólnie robione z panem Rutnickim. Kolejnym etapem zwiedzania był główny hol, na którym uczniowie zobaczyli tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem oraz najpiękniejszą salę poselskiego  Parlamentu – Salę Kolumnową, znaną m.in. z posiedzeń komisji sejmowych.

Pyszny obiad czekał na wszystkich w restauracji sejmowej, gdzie każdy mógł się przekonać, jak jadają parlamentarzyści. Ta chwila odpoczynku przydała się przed  powrotną podróżą do Pniew.

Dzięki życzliwości pana posła Jakuba Rutnickiego  koszty transportu i obiadu zostały w całości opłacone przez jego Biuro Poselskie, za co rodzice, opiekunowie i dzieci składają gorące podziękowania.

Szczególne podziękowania za zorganizowanie tak wspaniałego wyjazdu dla pani Beaty Hancyk - dyrektora Biura Poselskiego Posła Jakuba Rutnickiego.

A. Janaszak