ZAKOŃCZENIE OBCHODÓW 100.ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Święto Trzech Króli było ostatnim dniem obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Pniewach. Data ta została wybrana nieprzypadkowo – dokładnie 6 stycznia 1919 do sił powstańczych (których inny oddział minionej nocy przypuścił skuteczny atak na Stację Lotniczą Ławica w Poznaniu) dołączyli mieszkańcy Pniew.

O 14:00 modliliśmy na uroczystej mszy świętej w kościele pw. Świętego Wawrzyńca w intencji walczących i poległych w walkach o naszą wolność. W liturgii oprócz władz samorządowych, pocztów sztandarowych i mieszkańców udział wzięła Kompania Honorowa z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, pododdziałów towarzyszących z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu.

Po mszy świętej miał miejsce uroczysty Apel Pamięci i salwa honorowa, po której mundurowi w uroczystej defiladzie opuścili pniewski Rynek. Na zakończenie mieszkańcy Pniew mieli okazję zobaczyć prezentację sprzętu wojskowego, w tym bojowego Rosomaka i Humm za:

Fotorelacja za:

www.pniewy.wlkp.pl  - TUTAJ