WIZYTA PSZCZELARZA W KLASIE 1C

W dniu 20 maja 2019  uczniowie klasy 1c mieli możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Swą wiedzą podzielił się niezwykły gość – tata Tobiasza – pan Marcin Frąckowiak.

Pan pszczelarz ciekawie opowiadał o swojej pszczelarskiej pasji, zaprezentował ul i opisał jego budowę. Cierpliwie i wyczerpująco mówił o tym, że w ulu rządzi królowa, która składa jajka, że pszczoły żywią się nektarem kwiatowym. Pokazał też specjalną ramkę wyjętą z ula i wyjaśnił, w których miejscach rodzą się z jajeczek pszczoły robotnice, a w których pszczoły leniuszki tzw. trutnie. Uczniowie poznali również produkty wytworzone przez pszczoły – pyłek, wosk, miód. Mieli przyjemność zobaczyć i przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy np. dymkę zwaną podkurzaczem i ramkę.

Spotkanie zakończyło się wykonywaniem świec z pszczelego wosku.
Dzieci za aktywny udział w zajęciach otrzymały słoiczki miodu, którego próbowały, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe.

Najważniejszym przesłaniem spotkania było uświadomienie, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w pamięci.

Bardzo dziękujemy  Panu Marcinowi  za cenną lekcję przyrody.