• Odwiedziny: 6402019

Sylwetki Powstańców - Franciszek Kwaśny

Franciszek Kwaśny, syn Franciszka i Marianny z Wierszułów, urodził się 25 lipca 1880r. w Chorzewie, pod Pniewami. Około 1908 roku ojciec Franciszka zakupił w Pniewach, przy ulicy św. Wawrzyńca 17, dom wraz z ogrodem.

W 1912r. Franciszek Kwaśny ożenił się ze Stanisławą, z domu Nowak. Zamieszkali w rodzinnym domu, który wkrótce odziedziczyli po zmarłym ojcu Ze związku urodziło się siedmioro dzieci. Dwoje zmarło w wieku dziecięcym.

W czasie pierwszej wojny światowej został  wcielony do armii niemieckiej i skierowany na  front wschodni. Tam,  po jednej z bitew, dostał się  do niewoli rosyjskiej i  zesłany na Sybir. W 1917 roku wraz  z kolegą, mieszkańcem Podrzewia, uciekli z Rosji. W 1918r. wychudzony i chory dotarł  szczęśliwie  do domu. Nie chcąc wracać na front,  nie dopuszczał, aby poranione nogi się wygoiły. W takich okolicznościach doczekał końca wojny. Gdy wybuchło powstanie, wstąpił do oddziału powstańczego.  Walczył pod Kamionną.

W okresie międzywojennym był listonoszem na poczcie  w Pniewach., gdzie pracował do 1947 roku Franciszek i Stanisława Kwaśni wychowali pięcioro dzieci: Alojzego, Janinę, Bolesława, mego ojca, Władysława i Cecylię. Franciszek Kwaśny zmarł 3 listopada 1973r. Spoczywa na cmentarzu w Pniewach.

Spisała Anna Pupka

najmłodsza wnuczka Franciszka