Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 4724706
  • Do końca roku: 208 dni
  • Do wakacji: 17 dni
 • Kalendarium

  Wtorek, 2023-06-06

  Imieniny: Laury, Laurentego

historia

 

 Historia naszej szkoły  

 

Pierwsze zapisy o Szkole Podstawowej pochodzą z okresu średniowiecza. Wiadomości tych nie ma dużo. Już dziś wiadomo, że w średniowieczu szkołą, w której uczyła się młodzież, był kościół parafialny. Istniała też inna placówka, ale ta została zniszczona w 1697 r.

W pierwszej połowie XVIII wieku istniały już dwie szkoły – polska i żydowska. Druga z nich znajdowała się przy ratuszu. Polska szkoła natomiast mieściła się przy kościele parafialnym. Uczęszczali do niej synowie mieszczan pniewskich. Szkoła ta upadła w XV wieku.

Dużo później, w okresie wojennym zaczęto likwidować szkolnictwo powszechne dla Polaków. W tych trudnych dla szkolnictwa latach prowadzono tajne nauczanie. W Pniewach zajęcia te prowadzili Aniela Mamot i Jan Sławiński. Nauczali oni w grupach lub indywidualnie we własnych mieszkaniach.

Następne zapisy mówią o Szkole Podstawowej po wyzwoleniu. Wtedy szkoła rozpoczęła działalność w 1945 roku. Liczyła 385 dzieci i 5 nauczycieli. Jej kierownikiem był Paweł Radajewski. Pięć lat później szkoła została przeniesiona do gmachu szkoły zawodowej. Uczyło się w niej około 500 dzieci i 5 pedagogów. Z czasem budynek okazał się niewystarczający, ponieważ nabór dzieci do szkoły był bardzo duży.

Zaszła potrzeba budowy nowej szkoły. Gmach został wybudowany przy ulicy Strzeleckiej. Zajęcia w tej szkole zaczęły się w roku szkolnym 1988/1989. Jej oficjalne poświęcenie nastąpiło 13 października 1990 roku. Od czerwca 1973 roku szkoła nosi imię “Powstańców Wielkopolskich”. 

 

Artykuły